Pohjoismaiden neuvoston vuoden 2019 ympäristöpalkinnon saajaksi on nimetty seitsemän ehdokasta, jotka edustavat kattavasti kaikkia jäsenmaita. Suomen luonnonsuojeluliiton suosittelemaa sähköä markkinoiva energiatoimialan ympäristömerkki, EKOenergia, on yksi ehdokkaista.
EKOenergia on ehdokkuudellaan kovassa seurassa, sillä yksi ehdokkaista on ruotsalainen ympäristöaktivisti, koululakostaan ja sitä seuranneesta valtavasta suosiosta tunnettu Greta Thunberg.
Teemana kestävä kuluttaminen
Vuoden 2019 palkinto jaetaan erityisesti kestävää kuluttamista ja tuotteiden valmistusta edistävälle taholle. Teema on yksi YK:n 12 ympäristötavoitteesta.
Muita ehdokkaita ovat esimerkiksi “rumia kasviksia” myyvä tanskalainen Grimm sekä Ahvenanmaalla toimiva kierrätyskauppa Emmaus. Kierrätetyn muodin edustajia on mukana Islannista ja Färsaarilta.
Katso kaikki ehdokkaat hankkeen kotisivulta tai alla olevasta videosta.